Elin
×
Elin Elin
Nederlands
2021
Vanaf 9-11 jaar
Speelduur: 3:49
De vader van Elin (11) gaat er zomaar vandoor. Haar moeder begint spullen te verzamelen, totdat Elin zelfs haar slaapkamer niet meer in kan. Gelukkig krijgt ze onverwacht hulp van haar nieuwe klasgenoot Zhimo en van een excentrieke vrouw, Bobby. En wie is Sombra toch?
Daisy-boeknummer 319503
Titel Elin
Taal Nederlands
Distributeur Brussel: Luisterpunt, 2021
1 cd
Speelduur 3:49
Oorspr. uitgever Volt
Aantekening Nederlandse stem
Stem: Vrouw
CDR a476696

NBD Biblion

Wendy Buenen
Wanneer de vader van Elin (11) na een onverwacht bericht zijn spullen pakt en zomaar uit haar leven verdwijnt, gaat alles mis. Haar moeder begint gevonden spullen te verzamelen tot Elin zelfs haar eigen slaapkamer niet meer in kan. Elin is geen prater, en bovendien heeft ze geen idee aan wie ze hulp zou kunnen vragen. Tot ze twee onverwachte vrienden vindt: haar nieuwe klasgenoot Zhimo en Bobby, een excentrieke vrouw die ‘officieel puinruimer’ is. Samen ruimen ze het huis op en ontdekken ze waar Elins vader waarschijnlijk naartoe is gegaan, waarna het verhaal abrupt eindigt midden in de zoektocht. Het verhaal wordt verteld vanuit een bijzonder perspectief, namelijk dat van haar schaduw, die Sombra heet. Het perspectief wisselt tussen dat van Sombra, gedrukt op paars papier, en hoofdstukken die vanuit een personaal perspectief zijn geschreven. Het omslag toont een meisje dat half in de schaduw staat, achter de titel ‘Elin’ staat in schaduwletters ‘Sombra’. Magisch realistisch en origineel debuut over familie, dromen en de kracht van vriendschap. Een bijzonder boek over een zwart meisje, geschreven door een auteur van Curaçaose afkomst. Dit sluit goed aan bij de roep om meer diversiteit in de jeugdliteratuur. Vanaf ca. 10 jaar.

Pluizer

Elin
Elin Arijs - 25 mei 2022

Geheimen verliezen hun zwaarte als je deelt. Want dan draag je ze samen.” Deze zin toont mooi aan wat het thema is van dit boek. En het geeft ook een zicht op de schrijfstijl die je doorheen het boek krijgt. Elin Salvador heeft namelijk best wat geheimen. Haar vader vertrekt van de ene dag op de andere na het ontvangen van een geheimzinnige telegram. Vanaf dat moment verliest Elin eigenlijk ook haar moeder. Zij verdwijnt steeds vaker in haar eigen wereld. Waar duidelijk geen plaats is voor Elin. Haar moeder vult hun huis steeds meer spullen en eten tot alles uitpuilt, en Elin het gevoel heeft dat ze er zelf bijna niet meer in past. Haar moeder duwt haar letterlijk en figuurlijk steeds verder weg.

Elin ondergaat het alleen. Ze heeft geen vrienden, en schaamte zorgt ervoor dat ze geen hulp gaat zoeken. Maar dan krijgt ze onverwachte bondgenoten. Een nieuwe jongen uit de klas en een vreemde vrouw die puinruimer is van beroep. Elin deelt bijna zonder dat ze het weet haar verhaal met hen. Ze voelt zich veilig en gehoord en dat is net waar Elin nood aan had.



Het boek heeft een aantrekkelijke cover en is mooi vormgegeven. Het verhaal van Elin wordt verteld, zowel door een verteller als door Sombra – haar schaduw. Zijn inbreng wordt duidelijk gemaakt door het gebruik van een andere achtergrondkleur en letterkleur (paars en wit). Paars wordt ook doorheen de rest van het boek gebruikt. De cover is sterk, de tekeningen in het boek missen jammer genoeg deze kracht. Vaak dragen ze weinig tot niets toe aan het verhaal.



Sombra geeft een andere blik, of dieper inzicht op wat en waarom Elin iets doet. Het is een leuk en vernieuwend concept, maar het voelt aan alsof er meer mee kon gedaan worden. Dit debuut van actrice en voormalig Jeugdjournaal-presentatrice Milouska Meulens, bevat waardevolle en mooie momenten. Maar soms blijft het mij iets te vaag en oppervlakkig. Het open einde waar vrij duidelijk gesproken wordt over een vervolg, vind ik zelf wat jammer. Het had fijner geweest als dit eerste deel toch een iets geslotener einde had gekregen.