Besprekingen
Blabla en boemboem
Robert Harris levert met V2 weer vakwerk af. Niet meer, maar ook niet minder.
Ondanks de duizenden boeken die al aan het onderwerp gewijd zijn, vond Robert Harris toch nog een verhaal over de Tweede Wereldoorlog waar geen thriller over geschreven was: de V2-raketten die vanuit Den Haag op Londen werden afgevuurd. De schrijver die vorig jaar nog verraste met De tweede slaap, een als historische fictie vermomd stukje postapocalyptiek, begeeft zich op het vertrouwde terrein dat hij ook al in boeken als Vaderland, Enigma en München 1938 verkende.
Deze keer levert Harris een door gedegen research aangedreven verhaal over een Britse officier in de Women's Auxiliary Air Force en een Duitse raketgeleerde. Wanneer die laatste aan het begin van V2 de kou uit zijn voeten staat te stampen op de laatste zaterdag van november 1944 kun je er bij een auteur als Harris vanop aan dat het op die bewuste zaterdag ook echt uitzonderlijk koud was. En wanneer Harris de lancering beschrijft van een V2 die op diezelfde dag in Londen zes dodelijke slachtoffers maakte, voe…Lees verder
Vuur aan de lont in Mechelen
BOEKENBAL
*****
Wat Hilary Mantel voor haar ‘Wolf Hall’-drieluik over het leven van Thomas Cromwell deed, presteerde haar landgenoot Robert Harris al eerder met zijn Cicero-trilogie: zich op basis van uitmuntend studiewerk radicaal in een tijdperk vastbijten en feiten en fictie tot beklijvende kronieken verweven. Of het nu over de vernietiging van Pompeï, de Dreyfuss-affaire of de verkiezing van een nieuwe paus gaat, de voormalige BBC-correspondent maakt de droge kost van geschiedenisboeken licht verteerbaar in zijn boeken. Of zoals hij het zelf formuleert: ‘De waarheid is dat mijn boeken tegelijk extreem accuraat en helemaal gefantaseerd zijn.’ Wie wil tijdreizen, stapt richting H van Harris in de boekenkast. ‘V2’, dat Robert Harris tijdens de lockdown heeft geschreven, is niet het eerste boek waarin hij een literaire uitstap naar de Tweede Wereldoorlog maakt. In ‘Enigma’ vertelde hij hoe de overwinning van de geallieerden werd bes…Lees verder
V2
Eerste zin. Op de laatste zaterdag van november 1944 lagen drie bijna vijftien meter lange ballistische raketten met geopende inspectiepanelen onder booglampen in een spoorwegloods in Scheveningen.
In het najaar van 1944 proberen de Duitsers met hun Vergeltungswaffen, de V1’s en V2’s, hun kansen alsnog te keren. Sinds zijn zestiende droomt Rudi Graf ervan om een ruimteraket te bouwen, maar nu lanceert hij, als bedenker van de V2, vanuit Scheveningen zijn vliegende bommen op Londen. Inlichtingenofficier Kay Caton-Walsh wordt in Londen bijna letterlijk uit het bed van haar getrouwde minnaar geschoten door een van Grafs V2’s. Ze overleeft het, maar het zet haar wel aan het denken over het gevaar van dat nieuwe wapen. Ze meldt zich aan voor een speciale opdracht in Mechelen. Van daaruit probeert ze mee de lanceerplaats in Scheveningen te detecteren en te vernietigen.
De Brit Robert Harris heeft een flinke lijst spannende historische romans bijeengeschreven. Hij is gefascineerd door WO II – denk aan Vaderland (1992) en Enigma (1995) – maar maakte ook indruk met zijn Cicero-trilogie (2006‑2015). Tijdens de lockdown schreef hij in veertien weken …Lees verder
Meeslepend relaas over de vernietigende V2-raketten
V2 is niet het spannendste boek van Robert Harris, maar wel informatief. De lezer leert alles over de beruchte Duitse raketten.
U zag 'm vast al in grote stapels bij de boekhandel liggen: V2, de jongste historische thriller van de Britse bestsellerauteur Robert Harris (De Officier en Pompeï). Het is misschien niet zijn spánnendste boek. Toch sleept het je mee, het relaas van de (fictieve) Duitse ingenieur Graf die meebouwde aan de beruchte V2-raketten en ze nu, in november 1944, vanuit Scheveningen op Londen afvuurt. Tegelijk is er het verhaal van Kay Caton-Walsh, een Britse luchtmachtofficier. Ze is gestationeerd in Mechelen om te berekenen waar de V2's worden gelanceerd, zodat Britse Spitfires er korte metten mee kunnen maken.
De jonge Rudi Graf droomde ooit van pionieren in de ruimtevaart, nu vernietigt hij gebouwen en mensen. We lezen hoe hij de ambitieuze en charismatische (historische) Wernher von Braun leerde kennen, die het voor elkaar kreeg dat de nazi's eindeloos geld en mensenlevens investeerden in de ontwikkeling van zijn raket, en die zijn kennis na de oorlog even schaamteloo…Lees verder