Boek
Nederlands

De gevaarlijke reis

Tove Jansson (auteur)

De gevaarlijke reis

Doelgroep:
Vanaf 3-5 jaar
In een boze bui vervangt Tanja haar bril door een andere. Deze bril brengt haar naar een avontuurlijke wereld met grappige wezens: de Moemins. Prentvertelling met illustraties in stemmige kleuren en tekst op rijm. Voorlezen vanaf ca. 6 jaar.
Onderwerp
Reizen
Titel
De gevaarlijke reis
Auteur
Tove Jansson
Taal
Nederlands
Oorspr. taal
Zweeds
Oorspr. titel
Den farliga resan
Uitgever
Hasselt: Clavis, 2009 | Andere uitgaven
[28] p. : ill.
ISBN
9789044812268
Andere talen:

Beschikbaarheid in Vlaamse bibliotheken

Besprekingen

In 1945 bedacht de Finse schrijfster/illustratrice de Moemins, op nijlpaarden lijkende vriendelijke trollen, en schreef er zowel boeken als stripverhalen over, zoals dit geïllustreerde prentenboek in A4-formaat uit 1977. Het meisje Tanja, opgestaan met een boze bui, vervangt haar eigen bril door een andere, waarna ze in een avontuurlijke wereld belandt. Langzamerhand wordt duidelijk dat Tanja door het wisselen van bril een aantal gebeurtenissen veroorzaakt die onder meer het weer beïnvloeden, ook al blijft het een mysterie hoe. De beschrijvende tekst, in tamelijk populair en origineel taalgebruik en volledig op rijm, is hier en daar wat stroef, maar de fantasietaal die de Moemins spreken maakt het verhaal na even wennen speelser. Van een duidelijke plot en karaktertekening is nauwelijks sprake, wat voor de liefhebbers van de Moemins geen bezwaar zal zijn. De illustraties in gemengde techniek doen door het gebruik van voornamelijk donkere tinten en het zeer matte papier ietwat beklemme…Lees verder

De gevaarlijke reis

Het meisje Tanja is met het verkeerde been uit het bed gestapt. De kat, het weiland en de bloemengeur, ze vindt het maar 'oude rommel' en ze verzucht: ''k Zou nergens bang voor zijn en gieren van plezier, als er ineens, plotsklaps, iets engs gebeurde hier.' Omdat ze niets vertrouwds meer wil zien, legt ze haar bril naast zich in het gras. De bril verdwijnt en er ligt een andere voor in de plaats. Met die nieuwe bril belandt Tanja in wervelende en angstaanjagende avonturen. De kat wordt een briesend monster en het bos wordt een woestenij met een pikzwart ven waarin zich griezelige vormen weerspiegelen. Klappertandend loopt Tanja door en ze hoopt vlug ergens anders te belanden. Dat gebeurt ook. Ze komt op een eenzaam strand zonder zee. Tanja begint er plezier in te krijgen en ze beseft dat zij zelf dat allemaal tovert.
Later op de dag ontmoet Tanja de Hemuul en de tweeling Tofsel en Wifsel, Snif en de hond van de Hemuul. Die luistert naar de naam Ynk Von Jämmerlund. Ze zijn verdwa…Lees verder

Over Tove Jansson

Tove Marika Jansson (Helsinki, 9 augustus 1914 – aldaar, 27 juni 2001 spreek uit Toewe Jansson) was een Zweedstalige Finse auteur, kunstschilder en illustrator van onder andere kinderboeken en stripverhalen. Ze is de auteur van de series boeken en stripverhalen over Moem. Een groot deel van haar werken is vanaf de jaren 70 door Cora Polet (pseudoniem van C.W. Appel) in het Nederlands vertaald. In 2007 begon de Belgische uitgeverij Clavis opnieuw met de reeks, in een nieuwe vertaling van Maaike Lahaise.

Samen met Astrid Lindgren en Lennart Hellsing wordt Tove Jansson beschouwd als een van de zogenaamde 'giganten' van de Zweedstalige kinderliteratuur, die de leefwereld en de fantasie van het kind centraal plaatsten.

Elk jaar woonde Jansson van mei tot en met september op het onbewoonde eiland Klovaharun, waar ze in 1965 - met toestemming - een huis had gebouwd. Ze schonk het in 1995 aan de lokale gemeenschapsvereniging van Pellinge.

Tove Jansonn overleed o…Lees verder op Wikipedia